Nízkoenergetické domy ako moderná alternatíva bývania v dome

Moderná doba prináša novinky aj v oblasti bývania. Trend je taký, že ľudia volia spôsob bývania najmä v závislosti od dvoch hlavných faktorov – komfort a finančná náročnosť v oblasti energií. Bývanie v dome je lákavé, no náklady na vykurovanie viacgeneračných domov, ktoré sa stavali kedysi, sú oveľa vyššie ako v malom byte. Nehovoriac o tom, že je potrebné zohnať každý rok drevo na vykurovanie domácnosti. Práve preto sa začali stavať nízkoenergetické domy. Čo to vlastne je a z akého materiálu môže byť takýto dom postavený? Prečítajte si o tom oveľa viac.

V čom spočíta podstata nízkoenergetický domov?

 

Nízkoenergetické domy pre náročných

Podstata nízkoenergetických domov

Nízkoenergetické domy sa vo všeobecnosti charakterizujú ako domy, ktoré dodávajú teplo minimálne 50 kWh na meter štvorcový úžitkovej plochy. Toto však nie je jediná podmienka pri výstavbe nízkoenergetického domu. Podstatou nízkoenergetického domu je to, že teplo, ktoré sa v dome nahromadí, v ňom aj zostáva a tak sa v podstate „recykluje“. Celá konštrukcia domu je vyrobená z dobrých tepelnoizolačných materiálov. Aby však v dome nebolo príliš veľké teplo, odporúča sa postaviť pec, ktorá bude teplo dávkovať postupne. Takéto pece by mali byť postavené z ťažkých až veľmi ťažkých materiálov.

Z čoho môže byť vyrobená konštrukcia nízkoenergetických domov?


Nízkoenergetický štandard pri výstavbe nízkoenergetického domu je možné dosiahnuť pri použití viacerých stavebných materiálov. Využiť sa dajú prakticky všetky – drevo, betón, tehla. Keď si chce niekto postaviť nízkoenergetický dom, spravidla uvažuje aj nad tým, aby bol dom ekologický. Preto sa preferujú obnoviteľné stavebné materiály, ktoré sú šetrné k nášmu životnému prostrediu. Za najpoužívanejší stavebný materiál sa považuje drevo. Drevodomy sú v súčasnosti veľmi obľúbené, pretože drevo je považované za dobrý izolačný stavebný materiál a navyše, keďže konštrukcia takéhoto domu je ľahká, nasťahovať sa doňho môžete prakticky do niekoľkých mesiacov. Drevo je prírodný materiál a preto sú drevené nízkoenergetické domy veľmi ekologické. Betón či tehla sa používajú len málokedy, pretože ich vlastnosti nie sú až také ideálne ako by sa mohlo zdať. Navyše výstavba betónového či tehlového domu trvá oveľa dlhšie a náklady sú neporovnateľne vyššie ako pri drevostavbách.

Rozhodujete sa medzi klasický a nízkoenergetickým domom? Kliknite na našu stránku https://odzakladov.sk a zistite všetko o moderných nízkoenergetických domoch.