Cestovanie vlakom zadarmo – kto má naň nárok?

Slovensko je naozaj nádherná krajina, tak prečo chodiť do zahraničia a nenavštíviť to, čo máme rovno pod nosom? V súčasnosti sa presadzuje hromadná doprava, ktorou sa dá v dnešnej dobe dostať už takmer kdekoľvek. Čo keby ste sa nabudúce vybrali na výlet vlakom? Vlaková doprava je veľmi komfortná a navyše sa do niektorých častí Slovenska dostanete vlakom ešte skôr, ako keby ste mali ísť autom. Cestovanie vlakom zbožňujú najmä deti, ktoré môžu takýmto spôsobom spoznávať krajinu a vychutnať si ju do sýtosti. A to nie je všetko. Za určitých podmienok je dokonca možné cestovanie vlakom zadarmo. Poďme sa teda spoločne pozrieť, v akých prípadoch môže nastať. 

Aké sú podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo?

Cestovanie vlakom zadarmo pre seniorov
Kartička na cestovanie vlakom zadarmo

Ako sme už spomínali vyššie, najviac si cestu vlakom dokážu užiť malé deti. Cestovanie vlakom zadarmo sa dotýka práve detí do 6 rokov. Zároveň platí, že pri kontrole cestovných lístkov sa nemusia nijako preukázať. Ani staršie deti však cestovanie vlakom zadarmo neobišlo. Deti od 6 do 15 rokov sa pri kontrole musia preukázať nejakým dokladom. Buď teda predložia pas svojho rodiča alebo rodný list. Zároveň si musia vybaviť kartičku ZSSR, ktorá preukazuje, že dieťa môže cestovať vlakom zadarmo. Ďalšou skupinou sú žiaci a študenti, ktorí sa preukazujú kartou študenta alebo preukazom totožnosti. Vysoké školy vydávajú študentom ISIC karty. Zároveň je potrebné sa preukázať cestovným lístkom na bezplatnú prepravu. Ďalšou vekovou kategóriou, ktorej sa cestovanie vlakom zadarmo týka, sú samozrejme seniori. Týka sa to dôchodcov do veku 62 rokov poberajúcich dôchodok na základe zákona a automaticky dôchodcov po 62. roku života. 

Kde cestovanie vlakom zadarmo neplatí?

Existujú určité výnimočné prípady, v ktorých cestovanie vlakom neplatí. Cestovný lístok je potrebné kúpiť aj v prípade, že spadáte do vyššie uvedenej vekovej kategórie. Týka sa to napríklad ciest na prihraničnom úseku. Prihraničný úsek je v podstata trasa po štátnu hranicu. Ďalej ide o cestovanie vo vlakoch InterCity či Railjet Express a vo vozňoch 1. triedy. Cestovanie vlakom zadarmo je teda možné iba v bežných vlakoch ZSSR po splnení určitých podmienok. Cestovanie vlakom zadarmo sa rozhodne oplatí a pokiaľ spadáte do vekovej skupiny, ktorej sa to týka, neváhajte ho využiť. Viac sa dočítate na webovej stránke https://silverdium.sk/.