Fotovoltaický panel a zaujímavosti, ktoré ste o ňom ani netušili

Inovácie v každej oblasti idú dopredu neskutočne veľkými krokmi. To, čo bolo novinkou, včera, je už dnes doslova minulosťou a na trhu prichádzajú nové a nové vynálezy, ktoré ľudstvo posúvajú vpred. Nie je tomu inak ani v oblasti vykurovania. Iba prednedávnom začali fotovoltické články svoju cestu prostredníctvom digitálnych hodiniek či kalkulačiek, dnes už je ich využitie oveľa ďalej. Počuli ste už o fotovoltických elektrárňach? Základom fungovania je solárny pohon. Už z názvu je jasné, že ide o energiu získanú prostredníctvom solárneho žiarenia. Dnes sa však bližšie pozrieme na fotovoltaický panel a princíp jeho fungovania. 

Čo znamená fotovoltika, fotovoltaický článok a fotovoltaický panel?

Obrovský fotovoltaický panel
Význam fotovoltaického panelu pre ľudstvo

Fotovoltika je technický odbor, ktoré názor je odvodený od slova volt (jednotka elektrického napätia) a foto (svetlo). Podstatou tohto odboru je skúmanie premeny slnečného žiarenia a elektrickú energiu. Základnou jednotkou sveta je fotón a práve fotóny sú pri premene svetla na energiu veľmi dôležité. Zjednodušene povedané, fotóny dopadajú na polovodičový prechod a následne dôjde k uvoľneniu a nahromadeniu elektrónov. O fotovoltaickom článku hovoríme vtedy, keď je p-n prechod doplnený o anódu a katódu. Samotný fotovoltaický článok je však iba málo využiteľný, preto sa zoskupujú do väčších celkov. Zoskupením vznikne fotovoltaický panel, ktorý má požadované parametre.

Oplatí sa investovať do fotovoltaických panelov?

Klasické vykurovacie systémy už dnes nie sú také žiadané ako v minulosti. Väčšina majiteľov novostavieb sa snaží o nezávislosť v oblasti energií. Fotovoltaický panel je v tomto smere skutočnou výhodou, pretože slnečné žiarenie je zadarmo. Vieme preto premieňať energiu zo slnka na teplo v maximálnej možnej miere. Treba však počítať s tým, že aj v rámci využitia potenciálu fotovoltaického panelu existujú určité obmedzenia. Energia vyprodukovaná prostredníctvom fotovoltiky určite nepokryje celú ročnú spotrebu jednej domácnosti. To znamená, že ak počítate s tým, že sa úplne odstrihnete od dodávateľov energií, rovno na to zabudnite. Fotovoltaický panel je rozhodne o niečo vyššia investícia, ako klasické vykurovacie systémy. Mnohí očakávajú návratnosť tejto investície do pár mesiacov, čo je ale nezmysel. Pokiaľ zvažuje možnosť vykurovať cez fotovoltaický panel, odporúčame zvážiť všetky pozitíva i negatíva. Iba tak si budete istý, že ste sa rozhodli správne. 

Všetko podstatné o fotovoltike a fotovoltaických paneloch nájdete na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.