Sedacia súprava – stredobod každej domácnosti

Slovo sedačka v nás vyvoláva rôzne pocity. Niektorým charakterizuje teplo domova a miesto, na ktorom sa stretáva celá rodina. Pre iných napríklad oddych a miesto, na ktoré sa po návrate domov z práce či zo školy pohodlne usadia. Sedacia súprava je dôležitou súčasťou každej domácnosti. Predstavuje tiež miesto, kam vo väčšine prípadov usadíme našu návštevu. O tom, že sedacia súprava sa môže veľmi ľahko zašpiniť písať asi netreba. Vedia o tom najmä ľudia s malými deťmi. Pri chvíľke nepozornosti sa môže zmeniť farba našej sedacej súpravy veľmi rýchlo. Okolo sedačky sa točí prakticky celá domácnosť. Na to, ako sedačka vypadá majú vplyv poťahy na sedačku. Poťahy na sedačku poskytujú ochranu celej sedačke.

Akými spôsobmi ošetrovať poťahy na sedačku, aby vydržali ako nové čo najdlhšie?

To, akými spôsobmi bude prebiehať údržba sedacej súpravy závisí od toho, z akého materiálu sú poťahy na sedačku vyrobené. Na výrobu poťahových látok sa používajú nasledovné materiály:

    • syntetické materiály: zo syntetických materiálov je vyrobená prevažná väčšina poťahových látok. Syntetické poťahy sa čistia veľmi ľahko. Platí to nielen pre jednoduchšie zašpinenia (napríklad tekutinou), ale aj pre také, ktoré by z iných poťahových látok len tak ľahko nezišli.
    • prírodné materiály: používajú sa veľmi zriedkavo. Poťahové látky vyrobené z prírodných materiálov nie je možné len tak ľahko vyčistiť. Práve to je jeden z dôvodov, ktorý viacerých odradí od ich kúpy – málokedy sa podarí odstrániť škvrny vzniknuté tekutinou či potravinou. Nevýhodou takýchto poťahov je aj to, že ak nasiaknu vodou, ich sušenie trvá pomerne dlhý čas. Najpoužívanejšími prírodnými materiálmi sú bavlna, vlna či hodváb.
  • kombinácia syntetických a prírodných vláken.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt potahove latkyJe možné poťahové látky vyčistiť aj ručným čistením?

Samozrejme. Tak, ako už bolo spomenuté, všetko závisí od materiálu poťahovej látky. Z niektorých materiálov idú škvrny zmyť rýchlejšie, z iných je to nemožné. Ak je vaša sedačka kožená, ošetrujte ju len bavlnenou handričkou, ktorú si vopred namočíte do teplej vody. V prípade kožených sedačiek je veľmi dôležité ich pravidelne zbavovať prachu. Textilné poťahové látky je možné ošetriť aj pomocou čistiacich prostriedkov. Na väčšinu poťahov čistiace prostriedky zaberajú. Pred použitím takýchto prípravkov však najskôr vyskúšajte škvrny vyčistiť s navlhčenou hubkou. V 70 % prípadoch je možné škvrny odstrániť práve takýmto spôsobom.