Využívať v kuchyni sušené ovocie sa naozaj oplatí

V minulosti rozhodne nebolo samozrejmosťou, že v akomkoľvek ročnom období boli obchody zásobené čerstvým ovocím a zeleninou od výmyslu sveta. Dnes už si túto pochúťku našťastie môžeme dopriať kedykoľvek. Zaujímavým variantom je napríklad aj sušené ovocie. Zástancovia zdravej výživy síce radia zaobchádzať so sušenými plodmi opatrne, pravdou je, že ide o bohatý zdroj vitamínov a minerálov. Hrsť sušeného ovocia denne vás zásobí veľkým množstvo prospešných živín. Poďme sa spoločne pozrieť, ako sa dá využiť v kuchyni. Nebaví vás už jesť každé ráno chlieb s maslom a šunkou, prípadne syrom? V tom prípade máme pre vás jeden tip. Vyskúšajte ovsenú či ryžovú kašu osladenú sušeným ovocím, orechmi, medom a škoricou.

Sladké variácie jedál so sušeným ovocím

Sušené ovocie rôzneho druhu
Raňajky so sušeným ovocím

Skvelá kombinácia na každé ročné obdobie, čo myslíte? Kaše sa dajú obmieňať podľa toho, čo je práve v sezóne a čo vám chutí. Vždy tak bude chutiť inak a vy nebudete mať pocit, že jete stále to isté. Sušené ovocie si takisto môžete prihodiť do jogurtu alebo ho jesť samé ako zdravý snack medzi hlavnými jedlami. Skúste ho pridať do ryžového nákypu či žemlovky. Trh so sušenými plodmi je v súčasnosti naozaj bohatý. Okrem klasických sušených sliviek, marhúľ a hrozienok si takisto môžete vybrať brusnice, ananás, papáju, kokos, banán a mnoho ďalších druhov. Dostanete kúpiť aj takzvané zmesi, v ktorých máte namiešané rôzne druhy ovocia, niekedy aj oriešky. 

Dá sa sušené ovocie využiť aj v slaných jedlách?

Samozrejme! Ak v kuchyni nie ste príliš kreatívny, no kombinácia slaného jedla so sušeným ovocím vám príde zaujímavá, neváhajte sa inšpirovať na internete. Je plný úžasných receptov, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie. Máte radi ľahšie jedlá? V tom prípade vyskúšajte čerstvé šaláty so zeleninou, semienkami, sušenými marhuľami či hrozienkami a skvelou zálievkou, ktorá všetky chute zvýrazní. Sušené slivky si nájdu svoje miesto aj v polievkach. Niektorí dokonca pridávajú do vianočnej kapustnice sušené slivky. Dokážu ju úžasne ochutiť. Sušené ovocie je skvelo hodí aj k mäsu, a to hlavne ku kuraciemu a divine. Je samozrejme iba na vás, či sa rozhodnete pridať sušené plody do slaných alebo sladkých jedál. Obe však stoja za to. Zdravé sušené ovocie nájdete na webovej stránke https://bezodpadu.sk/.