Kvalitné vykurovanie bytov a domov

Efektívne vykurovanie je dôležité pre každého človeka, pretože málokto rád vykonáva interiérové činnosti v chlade a v zime. Oveľa lepšie je sedieť v teplom a príjemnom prostredí, ktoré v nás evokuje pocit bezpečia a útulnosti. Teplo v domácnosti nie je teda iba ľudská potreba, ale základ pre kvalitný a plnohodnotný život. Ako však docieliť aby vykurovanie domácnosti bolo naozaj efektívne a neohrozilo to ani rodinný rozpočet?

Časté chyby pri vykurovaní domácností

Vykurovanie bytov alebo domov má svoje zásady, ktoré prospievajú kvalitnému životu a úspore nákladov. Avšak medzi časté chyby v oblasti vykurovania patrí napríklad:

  • Príliš vysoká teplota v  miestnostiachvykurovanie domácnostikaždý človek je však individuálny, avšak odporúčaná izbová teplota napríklad v kuchyni by sa mala pohybovať najlepšie pod 20 °C, pretože sa v nej okrem radiátorov nachádzajú aj iné spotrebiče ako napríklad mraznička, chladnička alebo rúra. Teploty v pracovni, detskej alebo obývacej miestnosti by sa mali pohybovať okolo 23 °C. V kúpeľni sa odporúča mať stabilnú teplotu tiež okolo 23 °C, aby sa v nej netvorili zbytočne nežiadúce plesne. 
  • Nulové vykurovanie miestností – žiadne resp. veľmi minimálne kúrenie v miestnostiach nie je tiež vhodnou voľbou. Pretože ak vypínate všetky radiátory v byte či v dome, keď odchádzate do práce alebo na dovolenku, tak sa ochladí nielen nábytok ale aj budovu. Následne pri zapnutí radiátorov sa spotrebuje viac energie, ako tú, ktorú by ste s vypnutím vykurovania ušetrili.
  • Zakrytie radiátorov – v menších bytoch, kde nie je dostatok priestoru sa veľmi často zakryjú radiátory väčšími kusmi nábytku, ktoré zabraňujú rovnomernému vyžarovaniu tepla do miestností a tým sa zvyšujú náklady na kúrenie. Nešťastnou voľbou je aj sušenie prádla na radiátoroch, pretože to tiež znižuje účinky vykurovania a zvyšuje sa celková vlhkosť v izbe, čo môže mať za následok tvorbu nepríjemných plesní.
  • Zastaraná technika – pre správne vykurovanie domu či bytu sa oplatí tiež investovať do novšej a kvalitnejšej vykurovacej techniky, čo môže ušetriť celkové náklady na vykurovanie aj keď obstarávacia cena bude pravdepodobne vyššia.

Pri výbere správneho systému na vykurovanie vašej novostavby, či rekonštruovaného domu či bytu oslovte odborníkov zo spoločnosti Viessmann, s.r.o., ktorí majú s vykurovaním dlhoročné a odborné skúsenosti. Taktiež vám poskytnú profesionálne poradenstvo a poradia, ktorý spôsob vykurovania je pre vás ten najvhodnejší.