Predaj kávy do gastronómie, kancelárie či domácností

Káva tvorí neodmysliteľnú súčasť ľudí na svete, pretože sa hneď po čaji radí na druhý najobľúbenejší nápoj. Svoju šálku kávy si vychutnávame ráno, na obed ale aj v skorých popoludňajších hodinách. Čas strávený pri šálke kávy je pre mnohých časom odpočinku, relaxu a pokoja. Navyše s dobrým koláčikom či tortičkou pohladí aj dušu. Po tej správnej šálke kávy je navyše človek odhodlaný a nabudený dokázať čokoľvek, pretože vďaka kofeínu má telo energiu. Predaj kávy je teda rozšírený do rôznych kaviarničiek, cukrárni, reštaurácii ale aj domácností či kancelárii. Svoju kávu si teda môžete vychutnať kdekoľvek ste. S kávou to však netreba preháňať a odporúčané je dopriať si dve až tri šálky denne.

Odkiaľ k nám káva vlastne prišla?

Šálka kávy na povzbudenieÚčinky kávy boli po prvý krát pravdepodobne objavené v oblastiach Etiópie, odkiaľ je známy aj jej názov kaffa. Následne sa cez Egypt dostala až na Arabský polostrov, kde domorodci začali s jej pestovaním. Kávu si ľudia hneď obľúbili vďaka jej príjemnej vôni a povzbudivým účinkom. Prvé dôkazy o skutočnom pití kávy pochádzajú z 15. storočia  z Jemenských chrámov. Už v týchto chrámoch sa káva konzumovala spôsobom, akým kávu pijeme aj dnes. Káva sa získava zo stromov kávovníka, ktorý sa pestuje vo viac ako 70 krajinách po celom svete. Stromu kávovníka najviac vyhovuje až tropické počasie, ktoré je známe v oblastiach Latinskej Ameriky, Afriky a Juhovýchodnej Ázii. Z konkrétnych krajín sa kávovníku najviac darí vo Vietname, Brazílii, Kolumbii či Indonézii. Svetová produkcia kávy každým rokom čoraz viac a viac rastie.  

V Európe došlo k masovému pitiu kávy až v 19. storočí. Zaujímavosťou je, že prvú kaviareň otvorili v talianskych Benátkach už v roku 1645. V dnešnej dobe je po celom svete množstvo väčších či menších kaviarničiek, ktoré lákajú miestnych aj turistov na tú najlepšiu kávu.

Aké druhy kávy existujú?

Káva sa vyrába z rozomletých pražených semien kávovníka. Medzi dve najzákladnejšie skupiny kávy patrí káva arabica, ktorá je zo semien kávovníka arabského a káva robusta, ktorá je zo semien kávovníka robusta. Káva arabica sa postará o chuť a vôňu a o farbu zas robusta. Najdrahšie kávy na svete neobsahujú robustu, ale iba 100% arabicu a najkvalitnejšia káva sa dá nájsť pod označením prémiová odrodová káva. Druhov káv a typov na ich prípravu je neúrekom. Preto záleží len na vás, či si pripravíte svojho obľúbeného turka, esspresso, latte či cappucino. Avšak tú najkvalitnejšiu kávu nájdete na internetovej stránke www.segafredo-zanetti.sk.