Voda a jej význam (zaujímavosti)

V našom okolí je niekoľko vecí, ktoré berieme ako samozrejmosť. Ich prítomnosť si často krát ani neuvedomujeme a nerozmýšľame nad tým, čo by sa stalo, ak by sme ich náhodou nemohli naďalej používať. Jednou takouto vecou je voda. Voda predstavuje najdôležitejší element k nášmu prežitiu. Málokto z nás sa však zamyslel nad tým, aké je jej poslanie na tejto zemi. Voda zaberá až 2/3 z celkového zemského povrchu. Aj keď si pri tomto fakte možno pomyslíme, že jej je pomerne dostatok, netreba spomínať niektoré africké krajiny, ktoré prístup k pitnej vode majú naozaj problematický. Najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt waterCelková spotreba vody denne vyjadrená v litroch na jedného človeka sa približuje k číslu 100. U každého je to však individuálne. Vodu ako komoditu však využívame takmer pri každej našej činnosti. Najdôležitejšou úlohou vody je zavodňovať ľudský organizmus. Voda tvorí približne 50 % hmotnosti ľudského tela. Je vedecky dokázané, že bez vody človek vydrží len niekoľko dní. Bez vody ľudské telo nedokáže prežiť a dochádza ku zlyhaniam základných životných funkcií. Voda pomáha pri trávení a vylučovaní potravy, rozpúšťa v tele celý rad živín a vitamínov. Je tiež základnou zložkou cirkulujúcich tekutín – krvi a lymfy. Dôležité sú aj tekutiny v rozličných častiach tela – kĺbová tekutina chráni kĺbové chrupavky pred poškodením, v oku zase nájdeme priezračný vodný rôsol, vďaka ktorému je umožnený prechod svetelných paprskov a jeho zásluhou vlastne vidíme.

Vďaka vode teda dokážeme udržiavať náš organizmus dostatočne hydratovaný. V prípade dehydratácie, čo znamená nedostatočný pitný režim, dochádza k zlyhaniu tela. Čo je zaujímavé, pri nedostatku vody dochádza ku zahusťovaniu cirkulujúcej tekutiny – krvi, vďaka čomu horšie tečie. Tento stav sa na ľudskom tele odrazí tým, že organizmus je unavený, človek sa cíti nervózny a často trpí bolesťami hlavy. Nedostatok vody tiež zaťažuje ľadviny, ktoré musia vylučovať oveľa viac koncentrovaného moču. Odporúčaný denný objem prijatej vody je približne 2-3 litre denne, u každého je však toto množstvo individuálne.

Vodu však nevyužívame len na pitie. Existuje celý rad činností, ktoré by nemohli byť bez vody vykonávané. Voda je používaná napríklad pri varení, umývaní alebo oplachovaní potravín. Rovnako byť tiež bez nej nebolo umožnené splachovať a sprchovať sa. Viacerí z nás si veľmi radi doprajú dlhý kúpeľ v teplej vode. Vodu teda nájdeme všade okolo nás. Rovnako ju tiež veľmi často používame pri vykonávaní rozličných činností. Pre ľudský organizmus je obzvlášť dôležitá – zabezpečuje správnu funkciu ľudského tela. Jej príjem by sme teda rozhodne nemali podceňovať, skôr či neskôr sa to odrazí na našom zdraví.